Wpis

Międzynarodowy projekt edukacyjny dla podmiotów zaangażowanych w delegowanie pracowników

Rozpoczął się projekt dotyczący informowania o zasadach delegowania, w ramach którego do lutego 2026 r. analizowane będą wyzwania związane ze stosowaniem dyrektyw dotyczących delegowania pracowników w ramach ponadnarodowego świadczenia usług. Projekt skoncentruje się na informacjach mających na celu poprawę wdrażania i prawidłowego stosowania europejskich przepisów dotyczących delegowania pracowników w poszczególnych krajach.

Projekt będzie kierowany przez Fundację Antonio Bustamante, FAB – Hiszpania (organizacja powiązana z hiszpańskim związkiem zawodowym CSIT UNIÓN PROFESIONAL). Partnerami projektu będą organizacje biznesowe i związkowe:

Polska – Związek Zawodowy Pracowników Rolnictwa w Rzeczypospolitej Polskiej (ZZPR) oraz Polskie Stowarzyszenie Pracowników Migracyjnych (PSPM);

Hiszpania – Federacja Stowarzyszeń Młodych Przedsiębiorców Kastylii La Manchy (AJELM);

Niemcy – Europaischer Verein fur Wanderarbeiterfragen EV (EMWU);

Holandia – Stichting Used Amsterdam -Social Enterprise Agency (SU-ASEA);

Czechy – Svaz Podnikatelu Ve Stavebnictvi (SPS/ABE);

Bułgaria – Sdruzhenie Bulgarska Targovsko – Promishlena Palata (BCCI)

Głównym celem projektu jest: zwiększenie dostępności, przejrzystości i jakości informacji na temat warunków zatrudnienia, w tym staży w państwach członkowskich. Jest skierowany w szczególności do pracowników i pracodawców, którzy delegują pracowników z sektorów rolnictwa, opieki zdrowotnej i budownictwa; partnerów społecznych; biur łącznikowych i władz publicznych.

Cel ten ma ułatwiać ponadnarodową wymianę informacji i dobrych praktyk podczas jego realizacji; a jego wpływ obejmie kraje spoza UE, zwłaszcza kraje kandydujące.

Głównym celem projektu jest poprawa zrozumienia zasad delegowania oraz  wdrożenie rozwiązań rzeczywistych problemów, z którymi borykają się pracownicy delegowani w sektorach rolnictwa, opieki i budownictwa, a także delegowanii obywatele państw trzecich. Ponadto oczekuje się podniesienia świadomości wśród wszystkich podmiotów zaangażowanych w delegowanie pracowników na temat zasad delegowania w ramach prawodawstwa UE.

W ramach projektu odbędą się spotkania ekspertów z państw uczestniczących w projekcie. Pierwsze spotkanie eksperckie odbyło się 24 kwietnia 2024r:

Główne cele projektu:

  1. Poszerzenie znajomości przepisów UE dotyczących delegowania pracowników
  2. Lepsze zrozumienie zasad delegowania
  3. Zastosowanie rozwiązań do rzeczywistych problemów związanych z delegowaniemm pracowników w sektorach rolnictwa, opieki i budownictwa
  4. Podniesienie świadomości wśród przedstawicieli sektorów rolnictwa, opieki i budownictwa, ich pracowników delegowanych i firm, które ich zatrudniają, na temat zasad delegowania.
  5. Ułatwienie wymiany pomysłów i doświadczeń między doradcami a grupami docelowymi w celu zapewnienia pozytywnego wpływu projektu.
  6. Wdrożenie systemu informacji i doradztwa poprzez sieć doradców; opracowanie portalu informacyjnego i przygotowanie podręczników dotyczących zasad delegowania dla pracowników delegowanych w sektorach rolnictwa, opieki i budownictwa oraz firm, które ich delegują.
  7. Rozwijanie zdolności partnerów społecznych poprzez ułatwianie im znajomości europejskiego prawodawstwa dotyczącego zasad delegowania.
  8. Ułatwienie płynnej wymiany pomysłów między doradcami a przedstawicielami pracowników w celu zapewnienia pozytywnego wpływu projektu.

Przygotowane zostaną vodcasty oraz odbędą się różne krajowe warsztaty i seminaria, które posłużą do rozpowszechnienia działań i mechanizmów obronnych przesiedlonych pracowników; oraz ustanowienia sieci ekspertów, którzy będą udzielać porad firmom delegującym pracowników i pracownikom delegowanym.

 

Zastrzeżenie:

„Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ udzielający dotacji nie mogą być za nie pociągnięte do odpowiedzialności”.