Wpis

Najlepsze europejskie praktyki w zakresie doradztwa i wsparcia dla pracowników mobilnych

Różnorodność w europejskich działaniach doradczych wspierających mobilnych pracowników. Podręcznik w języku polskim!

W ramach dwuletniego projektu Erasmus+ rolnicze związki zawodowe i ośrodki doradcze z ośmiu krajów wymieniły się informacjami i poradami dotyczącymi wspierania pracowników mobilnych, wiele się przy okazji od siebie wzajemnie ucząc.

Polskie Stowarzyszenie Pracowników Migracyjnych we współpracy ze Związkiem Zawodowym Pracowników Rolnictwa RP, a także związkami zawodowymi z Niemiec, Danii, Francji, Bułgarii i Rumunii, zebrało i omówiło różne metody i strategie.  Związki zawodowe, centra doradcze i inne organizacje z całej Europy wymieniły się swoimi strategiami i doświadczeniami podczas czterech seminariów online.

Tematy obejmowały prawo pracy i prawo socjalne, warunki pracy, a także bezpieczeństwo i higienę pracy oraz dyskryminację i molestowanie seksualne w miejscu pracy. Francuski związek zawodowy FGA/CFDT informował o metodzie określania stawek pracy w rolnictwie za pomocą kodu QR. W Bułgarii na temat prawa pracy i związków zawodowych młodzież może dowiedzieć się już w szkole. Szwedzka kampania „Fair-Stable” ma na celu przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu przy pracy w stadninach koni. W Niemczech i Rumunii informacje o warunkach pracy są rozpowszechniane przed rozpoczęciem sezonu w rolnictwie za pośrednictwem wydarzeń na żywo na Facebooku. Włoski związek zawodowy FLAI/CGIL organizuje dla pracowników mobilnych akcje informacyjne na polach z kampaniami „Ancora in Campo”. Wschodnioeuropejskie związki zawodowe, takie jak ZZPR, są obecnie zaangażowane w zatrudnienie sezonowe na dwóch różnych poziomach: są zarówno krajem pochodzenia pracowników mobilnych w rolnictwie, jak i krajem docelowym, np. pracowników z Ukrainy.

Współpraca międzynarodowa oraz sieć związków zawodowych i organizacji mogła się rozwinąć i pogłębić dzięki dwóm kursom szkoleniowym w Berlinie i Warszawie, w nadziei na ochronę większej liczby pracowników mobilnych przed wyzyskiem w całej Europie.

Rezultatem projektu jest „Podręcznik doradztwa dla pracowników mobilnych”, dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej w sześciu językach. Oferuje on możliwość zapoznania się z metodami i strategiami, które zostały już opracowane i pomyślnie przetestowane, wypróbowania ich w innych lokalizacjach i przeniesienia ich do innych sektorów. Celem jest zawsze ochrona sezonowych pracowników rolnych przed wyzyskiem poprzez transfer wiedzy i ściślejszą współpracę. W przypadku współpracy transgranicznej i wzajemnego uczenia się, dane kontaktowe podmiotów i organizacji można znaleźć w podręczniku.

Podrecznik_AgriWork_pol